Продължение от тук
Концерн “Стирол”, гр. Горловка, Донецка област
Собственост: на холдинг „Ostchem“, притежаван от бизнесмена-милиардер Дмитрий Фирташ.
Чистата печалба, отчетена за 2013 година е 4.375 млрд. гривни. През 2014 г. отчита загуба за 12.7 млрд., като това е седемкратно увеличение, в сравнение с преидущата година.
Персонал: около 4000 души.
Най-големият производител на минерални торове в Украйна. Концернът има 3% дял в световното производство на амоняк и карбамид, полимерни материали и изделия от тях. Производството действа от 1933 година. Във връзка с осигуряването на безопасността, на 8 май 2014 година е спряно производството на карбамид, селитра и КАС, преработен е целия наличен амоняк и хранилището е освободено
Статус: неработещ.
Стахановски завод за феросплави, гр. Стаханов, Луганска област
Собственост: акционери в предприятието са четири, регистрирани в Кипър компании – Philex Investments Limited, Felicio Enterprises Limited, Kellton Enterprises Limited и Mercliston Limited. Предприятието често е свързвано с групата „Приват“, собственост на украинските бизнесмени и милиардери Игор Коломойский и Генадий Боголюбов.
В средата на 2014 година ръководството на завода съобщава за съкращаване на производството с 45%, до 56 000 тона. По данни за предходни финансови години, за 2011 година предприятието е платило в бюджета 35.1 млн. гривни.
Персонал: 1590 души
Предприятието произвежда 50% от феросплавите, необходими за отливането на електротехнически, ресорно-пружинни, корозионно- и огнеустойчиви стомани. Това е едно от най-старите предприятия в Украйна, работещо от 1962 година. Две трети от произведената продукция е предназначена за експорт. Сред основните клиенти са компании от Узбекистан, Беларус, Молдова, Турция и страни от ЕС. От август 2014 година заводът прекъсва работа. Опитите в началото на 2015 година да се възобнови производството се оказват неуспешни, поради загубените пазарни контакти и търговски ниши.
Статус: неработещо.
Стахановски вагоностроителен завод, гр. Стаханов, Луганска област
Собственост на бизнесмена-милиардер и депутат в парламента на Украйна Константин Жеваго.
Като финансов резултат за 2014 година е отчетена чиста загуба за 370.3 млн. гривни (за сравнение: в края на 2013 година е отчетена чиста печалба от 4.33 млн. гривни)
Персонал: 2230 души.
Основан през 1962 година. Високотехнологично предприятие със затворен цикъл производство на различен тип вагони и конструкции. Технологичните и производствени мощности позволяват за година да бъдат произведени до 10 000 товарни жп-вагони и 50 000 тона заварени конструкции. Заводът е бил в постоянно сътрудничество с компании от Белгия, Гърция, Полша, Турция, Иран, ЮАР.
Статус: неработещ.
Ясиноватски машиностроителен завод, гр. Ясиноватая, Донецка област
Няма данни за финансовото състояние на завода и за неговия собственик.
Персонал: около 3000 души.
Един от най-големите в постсъветското пространство производител на минно оборудване и техника за строителство на тунели, метро, иригационни съоръжения и пътища. Изнасял продукцията си в над 30 страни. В резултат на обстрелите през август 2014 и през януари 2015 година, заводът е значително разрушен.
Статус: разрушен, неработещ.
Холдинг “Топаз”, Донецк
Собственост: държавно предприятие.
Няма данни за финансовото му състояние.
Персонал: 1500 души.
Уникално предприятие на военно-промишления комплекс, произвеждащо сложни радиотехнически системи, комплекси за радиотехническо разузнаване и системи за ранно предупреждение за ПВО – например, станции за радиотехническо разузнаване „Колчуга“, установки за радиолокационно заглушаване „Мандат“. Сътрудничило си с предприятия от РФ, КНР, Латвия, Германия, Малайзия, Етиопия, Туркменистан, Турция.
Статус: изнесен в Русия
Лутугински научно-производствен валцов комбинат, гр. Лутугино, Луганска област
Собственост: държавно предприятие. През март 2014 година заводът е „национализиран“ от „ЛНР“
Няма данни за финансовото му състояние.
Персонал: 2430 души.
Ключово за черната металургия предприятие, работещо от 1897 година. Произвежда всички типове валци – основен инструмент за прокатното производство на всички украински металургични комбинати. Изнасял продукция за Русия, Индия, Египет и др.
Попадайки под обстрел от терористите е частично разрушено. Оцелялата част от оборудването е изнесена в Русия. През март 2014 година, ръководството на „ЛНР“ съобщава, че предприятието ще бъде национализирано, но опитите за възстановяването на производството са неуспешни.
Статус: разрушен, част от оборудването е изнесено в Русия.

Лугански завод за боеприпаси, гр. Луганск
Собственост: пакетът акции се държи от кипърските компании Verhalt Holdings Ltd., Perinhar Holdings Ltd., Triestford Enterprises Ltd. и Laraik Holdings Ltd. Предприятието се свързва с бившия депутат и милионер Давид Жвания.
По последни известни данни, за 2012 година предприятието отчита загуба от 15.112 млн. гривни, а активите му са оценени на 179.325 млн. гривни.
Персонал: 880 души
От самото си основаване в 1892 година завода започва да произвежда патрони за различни видове оръжие. През 1991 – 1997 година в него се секат монети от 2, 10, 25 и 50 копейки, а също така пуска на пазара и колекционен екземпляр „Монетите на Украйна“ с номинал 2 гривни. След като през 1997 година производството на монети се пренася в Киев, заводът започва да изпитва финансови затруднения. Обявява фалит и през 2002 година е приватизиран. На 23 август 2014 година говорителят на СНБО Андрей Лисенко съобщава, че оборудването на предприятието е изнесено в РФ с камионите от хуманитарния конвой. Към настоящия момент на главната страница на сайта на завода е публикувана обява за закупуването на стругове за производство на патрони за нарезно оръжие и на линии за производството на гилзи и патрони. Няма указания къде именно е позициониран завода.
Статус: част от оборудоването е изнесена в Русия, неработещ.

Завод за електронно машиностроене “Машзавод – 100”, гр. Луганск
Собственост: няма данни.
Обемът на годишните продажби е в рамките на $1–5 млн.
Персонал: около 100 души.
Лидер в сферата на производство на оборудване за електронното машиностроене. Разработвал и изготвял оборудване за отглеждане на монокристали на сапфира, кремъка, твърди и свръхтвърди кристали, използващи се в електрониката. През октомври 2014 година терористите изнасят оборудването и системите за производство на кристали в Русия – съобщават за това от ГУ на МВР в Луганска област.
Статус: оборудоването е изнесено в Русия, неработещ.

Завод “Юность”, гр. Краснодон, Луганская область
Собственост: акциите на предприятието са под управлението на Фонда за държавно имущество на Украйна
От 2006 година „Юность“ е в процедура по саниране и реконструкция.
Персонал: 330 души.
Предприятието е произвеждало радиотехника и радиоелектроника, изделия за ракетостроителната и космическата промишленост, а също така авторелета, регулатори на напрежението, малогабаритни трансформатори. През последните години работи с прекъсвания, дължащи се на нерегулярни поръчки. Произведената продукция е била предназначена основно за руските предприятия от военно-промишления и космическия комплекси. През септември 2014 година на територията на завода терористите създават укрепена складова база за съхраняване на боеприпаси и ремонт на военна техника. През октомври 2014 година оборудването на „Юность“ е демонтирано и изнесено в РФ, за което съобщава ГУ на МВР на Луганска област.
Статус:разрушен, оборудването изнесено в Русия.