Правителството на Украйна се връща към скандалния проект за строителство на LNG терминал за прием на втечнен природен газ с обем 10 млрд куб. м на Черноморското крайбрежие, като възобновява преговорите с Турция за предоставяне на разрешение за преминаването на танкери през Босфора.

„В продължение на няколко години ние се опитваме да построим LNG терминал, но за да се построи терминала, е необходимо отначало да се получи разрешение за преминаване (на танкери – бел. ред.) през Босфора“ – каза премиерът Арсений Яценюк на заседанието на правителството на 9 декември.
По думите му правителството си поставя задача първо да се договори с Турция за възможността на преминаване на танкери през Босфора, а след това да се заеме и със строителството на самия терминал.
„Затова ние продължаваме да преговаряме с нашите турски партньори за възможността за получаване на разрешение за минаване през Босфора на LNG танкери“ – заяви Яценюк.
Справка
На 17 декември 2010 г. е създадено държавното предприятие «Национален проект «LNG терминал», което е трябвало да координира работата на строителството на терминала за прием на втечнен природен газ с обем 10 млрд куб. м на Черноморското крайбрежие на Украйна до 2014 г.
На 30 януари 2012 г. компанията Socoin приключва разработката на технико-икономическата обосновка (ТИО) на проекта „LNG терминал“. На заседание на 8 август 2012 г. правителството одобрява ТИО на строителството в Украйна на терминала за прием на втечнен природен газ (“LNG терминал”). Съгласно ТИО проектът може да бъде реализиран в продължение на 49 месеца. Първите обеми газ могат да бъдат получени вече през 2016 г. Приблизителната стойност на строителството на LNG терминала е около 846 млн. евро. Участието на Украйна в проекта ще бъде около 25%+1 акция.
На 26 ноември 2012 г. Украйна подписва с компанията Gas Natural Fenosa (Испания) скандалното споразумение за 1 млрд. евро за сътрудничество в реализацията на националния проект “LNG терминал”. Както стана известно, документът е подписан от ръководителя на украинския „Госинвестпроект“ Владислав Каскив с представител на компанията Джорди Бонвеи, който не е имал пълномощия за това. След този инцидент ведомството на Каскив така и не е успяло да привлече нов инвеститор.
Източник: УНИАН