Руски експерти: Украйна може за много кратък срок да създаде атомна бомба

В огромната колекция от геополитически фобии на ръководителите и обикновените жители на Русия се появи още една – хипотетичното украинско ядрено оръжие. За това спомогна изявлението на министъра на отбраната на Украйна Валерий Гелетей от  14 септември, в което той  направи прозрачния намек, че тъй като гарантите на сигурността и териториалната цялост на неговата страна, определени от Меморандума от Будапеща, не са изпълнили задълженията се и не са я защитили от анексирането на Крим, тя може да се чувства в правото си да си върне ядрения статус, от който се отказа доброволно през 1994 година при подписването на споразумението в унгарската столица.

UMZНека да припомним, че Украйна тогава разполагаше с втория по мощност ядрен арсенал сред страните от бившия СССР. Той беше изцяло и доброволно предаден на Русия, която заедно със САЩ и Великобритания подписа Меморандума в Будапеща, като по този начин стана гарант на неприкосновеността и териториалната цялост на Украйна. Но както вече добре знаем, през пролетта на 2014 година Русия проведе една необявена военна операция за анексирането на украинския полуостров Крим, а по-късно започна „хибридна война“ в Донбас. 

– Разбира се, заявлението на Валерий Гелетей, че Украйна може да се върне в „ядрения клуб“, е откровена провокация  – заявява в интервю за вестник „Известия“ Франц Клинцевич, заместник-председател на Комитета за отбрана на руската Държавна дума. – Но трябва да се отнесем към нея абсолютно сериозно. Ние добре помним, че в Украйна винаги е имало прекрасно развита наука, и от тази гледна точка за нея създаването на ядрена бомба не представлява никакъв проблем.

Мнението му подкрепя друг експерт – Павел Сафронов, доцент от географския факултет на Московския държавен университет. 

– В Украйна се намират най-големите залежи на уранова руда в Европа – констатира той. – Затова страната може безпроблемно да си осигури суровина за производството на ядрено оръжие. Друг е въпросът, че безядреният статус на Украйна формално не ѝ позволява да разполага със затворен цикъл за производство на обогатен уран на своя територия.

От своя страна Франц Клинцевич споделя пред „Известия“, че Украйна разполага също така и с всичко необходимо за превръщането на урана в оръжеен плутоний.

– На територията на Украйна има атомни електроцентрали – напомня той, – които разполагат с общо 17 енергоблока. Вярно е, че те не са предназначени за обогатяване на уран, а за производство на електроенергия, но за някои енергоблокове е възможно да бъдат освободени и да бъде променено предназначението им. Да, този процес ще отнеме известно време. Но 10 години ще са абсолютно достатъчни. Много лошо, че Европа не реагира на подобни изявления – изглежда, че за нея двойните стандарти окончателно са станали норма.

Руските експерти напомнят и за средствата за доставка на ядрени бойни глави, в частност за това, че именно в украинския град Днепропетровск се намира imagesзнаменитото производствено обединение „Южмаш“, в което по времето на СССР са създадени почти всички основни видове съветски балистични ракети. В Русия знаят и за това, че с избухването на военните действия в източната част на Украйна цялата техническа и технологична документация е преместена в Киев и се съхранява на сигурно място.

– Що се отнася до така наречената „мръсна“ ядрена бомба, то Украйна може да я създаде изобщо в рамките на няколко дни – споделя още един руски военен експерт – Андрей Кленов– Тя се състои от конвенционален експлозив и радиоактивни елементи, с които могат лесно да се сдобият например в Чернобил. При задействането на „мръсна“ бомба е невъзможна ядрена експлозия – това е обикновен взрив, в резултат на който става радиоактивно заразяване на огромна територия.

Руските експерти скромно премълчават факта, че за всички страни най-приемлив аргумент в полза на отказването на Украйна от създаване на собствено ядрено оръжие би било изтеглянето от нейна територия на окупационните войски и връщането на незаконно завзетия Крим.

by24.org