На своята страница в социалната мрежа „ВКонтакте“ Coca-Cola публикува карта на РФ, на която е включен и временно окупирания полуостров Крим. Публикацията предизвика бурна реакция в социалните мрежи.
Малко преди това, на 30 декември, компанията публикува карта на Русия, в която не бяха включени Калининградска област, Курилските острови и анексирания полуостров Крим, но публикацията предизвика вълна от негодувание в руския сегмент на интернет. След което, през нощта на 5 януари се появи друга карта, включваща Крим в границите на Русия.
Украинското представителство на Coca-Cola поднесе извиненията си за „недоразумението“ с публикуването на картата на Русия с включения в територията й полуостров Крим. „Поднасяме извиненията си за недоразумението. Не подкрепяме никакви политически партии и движения. Нашата задача е производство на висококачествени напитки. Работим за мира и се придържаме към нормите на международното право.“ се казва в съобщението. „Свързахме се с агенцията, която поддържа страниците ни в социалните мрежи и взехме решение тази публикация да бъде премахната. Макар замисълът на публикацията да не е бил картинката да претендира за географска точност, то тя беше възприета отрицателно и предизвика дискусия.“ – добавят от компанията.
Подобна карта – на РФ с анексирания Крим беше публикувана и на сайта на Pepsi.
На скандала реагира и посолството на Украйна в САЩ, изразявайки обезпокоеността си от публикацията.
В социалните мрежи беше подета инициатива за бойкот на продуктите на Coca-Cola и Pepsi, към която се присъединиха депутати, журналисти и граждани на Украйна.
„Предлагам на украинските граждани да върнат Coca-Cola на земята и да откажат да купуват продукти на компанията, като заедно с това напомням, че в нито една страна в света, в т.ч. и в родината на Coca-Cola Крим не е признат за територия на Русия, събитията на полуострова са наречени окупация, във връзка с която на РФ са наложени икономически санкции. Освен това бих искал да узная какво мисли за това извинение ръководството на украинското представителство на компанията.“ – написа на страницата си във фейсбук украинският депутат Мустафа Найем.
И добавя „За справка: в портфейла на украинското представителство на компанията са следните продукти и брандове: Burn; Coca-Cola; Fanta; Sprite; BonAqua; Nestea; соки Rich, BotaniQ и „Добрий“;Schweppes. Аз лично повече няма да ги купувам и призовавам всички здравомислещи граждани на Украйна, в т.ч. приятели и последователи, да направят същото.Няма да е голяма загуба, може да бъдат заменени с нещо друго. Но да унижаваш страна, понесла хиляди загуби и при това на нейния пазар, ми се струва най-малкото странно.“
„Предателството и двуличието на брандовете са вездесъщи и само с един # BanCocaCola няма да се размине. Ще се наложи да се откажем от цялата шипяща гадост наведнъж и веднага.“ – написа на страницата си журналистът Максим Щербина.
Инициативата за бойкот на Coca-Cola и Pepsi подкрепиха и някои руски журналисти.
„Украинските журналисти са просто юнаци. Сигурен съм, че Coca-Cola ще се освести бързо-бързо.“ – написа Айдер Муждабаев.
„Така или иначе не обичам Coca-Cola. Но след случилото се повече никога в живота си няма да я пия.“ – подчерта украинският депутат от фракцията на Радикалната партия Олег Ляшко.
А волонтерът Роман Доник се възмути „Coca-Cola е американска компания, регистрирана в САЩ. САЩ не признават анексията на Крим. А компанията Coca-Cola, намираща се в САЩ и работеща по американските закони я признава официално. Знае ли някой как може заради това да бъдат сритани?“
Фейсбук реагира на скандала и с иронизиращи колажи.